Για την καλύτερη online εμπειρία σας, στο site μας χρησιμοποιούμε cookies. Επιλέξτε «Αποδοχή Cookies» για να συνεχίσετε ή «Περισσότερες Πληροφορίες» για να δείτε λεπτομερείς περιγραφές των τύπων cookies.

Περισσότερες Πληροφορίες
EN
ΕΛΛΗΝΙΚΑ
ENGLISH
MENU

1 Οκτωβρίου 2021 - 3ο Συνέδριο Θαλασσοφυλάκων | Safe Water Sports

Για 3η συνεχή χρονιά, την Παρασκευή 1 Οκτωβρίου 2021 στις 18:00, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά το Συνέδριο Θαλασσοφυλάκων 2021 του μη κερδοσκοπικού οργανισμού Safe Water Sports μέσα από το Πλωτό Μουσείο Νεράιδα στη Μαρίνα Φλοίσβου, υπό τη διαδικτυακή παρουσία της Υφυπουργού Παιδείας, κας. Ζέττας Μακρή, με την υποστήριξη του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση.

 

Κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου, βραβεύτηκε ένα σχολείο ανά Περιφέρεια στην Ελλάδα και σχολεία από την Κύπρο, τα οποία ξεχώρισαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Safe Water Sports & τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων κατά το σχολικό έτος 2020-2021.Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασίζεται στην ενημέρωση και την εκπαίδευση των παιδιών σχετικά με τους κανόνες ασφαλείας στη θάλασσα, το κολυμβητήριο και τα θαλάσσια σπορ μέσα από μια σειρά διαδραστικών, βιοματικών και ψυχαγωγικών δραστηριοτήτων που συνδυάζουν διάφορους τομείς μαθημάτων, όπως η Γλώσσα, η Φυσική, η Πληροφορική, τα Καλλιτεχνικά, η Μουσική κ.ά.

 

Παράλληλα, κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ζωγραφικής με τίτλο «Κανόνες για την ασφάλεια στη θάλασσα και την παραλία» στον οποίο το Λιμενικό Σώμα βράβευσε τις ζωγραφιές των παιδιών που ξεχώρισαν από όλη την Ελλάδα. 

 

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσιάστηκε μέρος του υλικού και των δραστηριοτήτων που πραγματοποίησε ο εκπαιδευτικός μαζί με τους μαθητές κατά τη σχολική χρονιά 2020-2021.

 

Τα σχολεία που διακρίθηκαν και ξεχώρισαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι:

 

  • Περιφέρεια Αττικής: 

1ο 12θέσιο πειραματικό σχολείο Μαράσλειο-Παπαδόπουλος Νίκος

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΩΣΤΕΑ-ΓΕΙΤΟΝΑ- Γέρου Επαμεινώνδας

  • Περιφέρεια Ν. Αιγαίου: 

ΔΣ Αρχιλόχου-Μάρπησσας Πάρου & The happy summer camp-Σιδηρόπουλος Βλαδίμηρος

  • Περιφέρεια Β. Αιγαίου:

ΔΣ Χαλίκων –Σερέτη Γαρυφαλλιά

Περιφέρεια Ανατ. Μακεδονίας & Θράκης

ΔΣ Αβδήρων Ξάνθης-Ελένη Καζαντζή

ΔΣ Κάτω Νευροκοπίου-Κυρμανίδου Μαρία-Παπαδοπούλου Φανή

  • Περιφέρεια Ηπείρου

ΔΣ Χαλκιάδες Άρτας- Κουτσούκη Αναστασία & Μαγκλάρα Ελένη

  • Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας

Δ.Σ. Νέας Σκιώνης Χαλκιδική & ΔΣ Φούρκας Κασσανδρινού-ΔΣ Καλάνδρας-• ΔΣ Παλιουρίου Αγίας   Παρασκεής-Βουτσά Ελένη

  • Περιφέρεια Κρήτης

8ο ΔΣ Χανίων- Παγωνίδης Eυάγγελος & Δόβρος Νικόλαος

  • Περιφέρεια Θεσσαλίας

ΔΣ Στομίου Λάρισας-Πέτρου Κωνσταντίνος

  • Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας

17ο ΔΣ Λαμίας- Τάσση Παρασκευή

  • Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας

12ο ΔΣ Πάτρας-Μπαρτζάκλη Μαριάννα

  • Περιφέρεια Πελοποννήσου

ΔΣ Βέλου Κορινθίας-Κελλάρη Αθανασία

  • Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας

Δημοτικό Σχολείο Κορησού Καστοριάς-Πάτρας Ιωάννης

Δημοτικό σχολείο Κιβωτού Γρεβενών-Πετροπούλου Δέσποινα

Δημοτικό Σχολείο Ξινού Νερού Αμυνταίου-Ρουσίδου Χρυσούλα

ΔΣ Άρδασσας, ΔΣ Ασβεστόπετρας Κοζάνη & ΔΣ Ολυμπιάδας Κοζάνη-Μάγγου Αναστασία

 

  • Κύπρος

Γ’ ΔΣ Ιδαλίου Λευκωσίας- Ευρυδίκη Αννίβα

 

Συγχαρητήρια σε όλα τα σχολεία, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές!​🤩